من یک طراحم.

درباره کمپین بیشتر بدانید:

ماهیت کمپین:

کمپین «من یک طراحم» یک حرکت فرهنگی و غیرانتفاعی است که توسط مرکز طراحی اسپیرال راه اندازی شده و در آن بخشی از دغدغه‌های شغلی روزمره طراحان مطرح و به طنز تصویرسازی شده است.

اهداف و راهکارها:

هدف از راه اندازی این وبسایت تثبیت جایگاه شغلی یک طراح در مقابل سفارش‌دهنده و ارتقای فرهنگ عمومی در این زمینه است. حالا خواه این طراح، طراح گرافیک باشد، یا طراح وب، یا طراح دکوراسیون و طراح صنعتی، موارد مطرح شده در این سایت بخشی از مسائلی است که یک طراح همیشه با آن سر و کله می‌زند. از جمله مباحثی مثل پیش پرداخت، جلسات حضوری قبل از قرارداد، اعمال سلیقه ها، بازخوردها و نظرات غیرتخصصی و کلی، حق امضای طراح و... در این سایت با زبانی صریح شرح داده شده اند تا با حمایت طراحان تبدیل به یک مانیفست غیررسمی شود، و از آن بتوان در مذاکرات با سفارش دهندگان طراحی استفاده کرد و به آن استناد کرد. برای مثال یکی از راهکارهای مطرح شده در وبسایت، قرار دادن لینک این وبسایت در امضای پای ایمیل هاست، به گونه که غیر مستقیم حقوق اولیه یک طراح به گوش سفارش دهنده برسد.

چشم انداز:

پس از جمع آوری امضاها، سعی بر بازتاب رسانه ای کمپین در خبرگزاری ها و رسانه های عمومی کشور خواهیم داشت تا موارد مطرح شده به طور وسیع خوانده و دیده شود. در این مرحله نیز مانند مرحله جمع آوری امضا، به یاری و کمک دوستان به خصوص خبرنگاران نیاز داریم. جنبه عام المنفعه و فرهنگی این کمپین کمک خواهد کرد تا در سطح قابل توجهی موضوع باتاب یابد.

ایده های زیادی برای زنده ماندن این حرکت و استفاده از پتانسیل عظیمی که سایت به وجود آورده مطرح شده است. از جمله برگزاری جلساتی برای تدوین نمونه قراردادهای استاندارد در زمینه های مختلف طراحی است. این نمونه قراردادها می تواند به صورت ویکی تدوین شده و در اختیار عموم قرار بگیرد.

خیالتان راحت!

اگرچه متن اولیه توسط این مرکز پیشنهاد شده، اما در بخش بحث و گفتگو امکان پیشنهاد و انتقاد نسبت به مطالب مطرح شده وجود دارد. هر گونه تغییری در متن حتما از قبل به اطلاع همه امضا کنندگان خواهد رسید. همچنین امکان لغو امضا نیز به زودی در سایت فعال خواهد شد.
ما نیز به اندازه شما از اسپم و همینطور سوءاستفاده از ایمیلها بیزاریم. بنابراین مرکز طراحی اسپیرال متعهد خواهد بود از ایمیلهای امضاکنندگان فقط برای اطلاع رسانی در زمینه کمپین، آن هم در مواقع ضروری استفاده گردد. اطلاع رسانی های عمومی از طریق صفحه فیسبوک و توئیتر منتشر خواهد شد.

اگر دوست داشتید:

اگر ایده کمپین را دوست داشتید، آنرا امضا کنید و به اشتراک بگذارید، تا این حرکت فرهنگی گسترش پیدا کند:

  • وبسایت کمپین: www.ManTaraham.ir
  • صفحه فیسبوک: www.facebook.com/mantaraham
  • صفحه توئیتر: twitter.com/ManTaraham
  • هشتگ کمپین: #من_طراحم